Pogodno – historia dzielnicy cz.1

Nazwa „Pogodno” zakorzeniła się na dobre w świadomości polskich szczecinian. Została nadana dzielnicy w 1954 roku i oficjalnie używano jej do 1975 roku, obecnie nosi nazwę Dzielnica Zachód. Pogodno jest drugą co do liczby ludności (po Niebuszewie) dzielnicą w Szczecinie, bowiem mieszka tu prawie 26 000 mieszkańców (6,6% mieszkańców miasta).

Pogodno - historia dzielnicy
Pogodno: Willa Martina Quistorpa

Pierwszą dzielnicą wchodzącą w skład dzisiejszego Pogodna była Neu Westend (Nowe Łękno). Wybudowana została pod przewodnictwem Johannesa Quistorpa przez Spółkę Akcyjno Budowlaną „Westend – Stettin” końcem XIX wieku, jako kontynuacja rozbudowy miasta. W 1890 roku wytyczono pierwsze ulice pod nowopowstającą dzielnicę, w jej skład wchodziły Ostrawicka (Liliencronweg), Skłodowskiej – Curie (Mörikeweg), Krasickiego (Gustav-Freytag-Weg) i Siemiradzkiego (Stormweg). Centralnym punktem osiedla był obecny Plac Jakuba Wujka (wtedy Johannes Platz, nazwany od imienia założyciela Johannesa Quistorpa). Wokół skweru wytyczono okrężną ulicę z pięcioma niesymetrycznie poprowadzonymi wylotami. Otaczające plac nazwy ulic uwzględniały imiona członków rodziny Quistorpa, Johannesstrasse, Martinstrasse, Hannastrasse, Erikastrasse, Quistorpstrasse, Gertrudstrasse, Margaretstrasse. Quistorp postarał się także o rozwój infrastruktury, budując stację kolei obwodowej (dzisiejszy dworzec Szczecin-Łękno). Przed końcem XIX wieku, osiedle składało się z nielicznych luksusowych budynków mieszkalnych, lecz na początku XX wieku to się zmieniło. Zaczęły powstawać okazałe, rozbudowane wille zdobione bogatymi detalami.

Pogodno - historia dzielnicy
Pogodno: Willa przy ul. Solskiego 3

Przykładem mogą posłużyć okazałe wille, które należały do Martina Quistorpa. Pierwszą willę wzniesiono w latach 1899-1900 przy al. Wojska Polskiego 160. Drugą willę zaprojektował Krause i powstała przy Johannes Platz w 1902 roku. W tym okresie powstała także infrastruktura komunalna Neu Westendu składająca się z elektrowni i wodociągów. W kolejnych latach rozbudowa Neu Westend wytyczała nowe tereny, od mostu kolejowego mieszczącego się na ul. Mickiewicza (Kreckowerstrasse) aż po dzisiejszą ul. Traugutta. Tereny usytuowane na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę Ackermannshöhe („Wzgórze Ackermanna ”), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Wzdłuż wytyczonych ulic powstawały budynki mieszkalne z ogrodami, place zabaw dla dzieci a także szkoły i zakłady lecznicze np. Zakład dla Głuchoniemych (obecnie gmach Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Szczecińskiego) ufundowany przez Martina Quistorpa.

[button link=”http://pogodno.pl/pogodno-historia-dzielnicy-cz-2/” icon=”fa-book” side=”left” target=”” color=”000099″ textcolor=”ffffff”]Czytaj dalej[/button]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *