Monitoring w Szczecinie jak działa?

Monitoring w Szczecinie

Na co dzień przechodzimy obok nich obojętnie, nie zwracamy na nie uwagi, ale to dzięki nim Szczecin jest bezpieczniejszym miastem. Kamery w Szczecinie monitorują ulice nieustannie, to dzięki nim służby bezpieczeństwa mogą w porę zareagować. Nagrania ze szczecińskich ulic pomagają w identyfikacji sprawców chuligańskich wykroczeń czy wypadków.

Monitoring w Szczecinie pomógł już wielu osobom. Za przykład niech posłuży zdarzenie z ulicy Struga. Operator monitoringu zauważył podejrzanie poruszającą się kobietę, która po chwili upadła uderzając głową o krawężnik. Dzięki szybkiej reakcji strażnika miejskiego, zalarmowane zostały służby ratunkowe, które już po kilku minutach przewiozły kobietę do szpitala.

Inne przykłady, kiedy monitoring w Szczecinie okazał się pomocny:

  • w listopadzie 2009 roku siedmiu mężczyzn usłyszało zarzuty brutalnego pobicia czterech osób na Wyszyńskiego, całość zarejestrował monitoring miejski,
  • w sierpniu 2008 kamera na Placu Odrodzenia zarejestrowała czterech przestępców, którzy brutalnie pobili funkcjonariusza policji,
  • także w centrum kamery często nagrywają pieszych, którzy łamią przepisy przechodząc przez jezdnię w niedozwolonych miejscach,
  • 13 września 2010 roku, dzięki szybkiej reakcji strażnika miejskiego, uratowano życie mieszkańce Prawobrzeża,
  • dzięki kamerom monitoringu na ulicy Wyszyńskiego, strażnicy miejscy co rusz odnotowują kierowców, którzy przejeżdżają w tym miejscu na czerwonym świetle.

To jedna z wielu sytuacji, w których monitoring w Szczecinie uratował zdrowie a nawet życie mieszkańca Szczecina. Obecnie miasto monitorowane jest przez 39 cyfrowych kamer z 26 krotnym zoomem a ich prawidłowego funkcjonowania nie zakłóca nawet ostry mróz czy nieznośny upał. Szczecin zaliczany jest do jednych z pierwszych miast w których zastosowano system monitoringu. Warto przypomnieć, że do 2007 roku w mieście zainstalowanych było tylko 12 kamer, co gorsza analogowych, które nie grzeszyły jakością nagrań. System monitoringu został zakupiony przez miasto i kosztował 6,5 mln zł. Do jego uruchomienia potrzeba było 37 km światłowodów. Wszystkie kamery są na skrzyżowaniach i w miejscach szczególnie zagrożonych. Miejsca, w których kamery umieszczono, zostały wybrane na podstawie analizy wszelkiego rodzaju zdarzeń z jakimi mają na co dzień do czynienia policjanci, m. in. rozbojów, czy wypadków.

Monitoring w Szczecinie
Monitoring w Szczecinie

Wszystkie te przykłady pokazują, że monitoring miejski to niezbędne narzędzie do kontrolowania sytuacji w mieście i zwiększania bezpieczeństwa we wszystkich rejonach objętych zasięgiem kamer policyjnych. Już do tej pory udało się dzięki niemu złapać wielu przestępców i uratować zdrowie wielu mieszkańców, dzięki szybkiemu pojawianiu się na miejscach wypadków. Dzięki ciągłym inwestycjom i zwiększaniu ilości miejsc objętych monitoringiem, miasto będzie bezpieczniejsze i nie będziemy musieli się obawiać, że ktoś nam wybije zęby podczas wieczornego spaceru po centrum.

Źródło: mmszczecin.pl

 

3 thoughts on “Monitoring w Szczecinie jak działa?

  1. To chyba pierwszy w kraju, w pełni cyfrowy system monitoringu. Połączony jest siecią światłowodową. Prawdopodobnie żadna z kamer nie wysyła sygnału drogą radiową, więc ew. zakłócanie pracy jest raczej dość skomplikowane o ile nie możliwe.

  2. Słyszałem, że jest na tyle dokładny, że bez problemu można odczytać numery rejestracyjne samochodów. 37 kamer, to za mało jak na Szczecin. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *