Kredyt Szczecin na Dom lub nieruchomość

Pogodno to jedna z najstarszych dzielnic Szczecina. Zamieszkuje ją prawie 25000 Szczecinian. Położone w bliskiej odległości od centrum, dobrze skomunikowane i ciche miejsce.

Przez wielu uważane za wymarzoną lokalizację do zamieszkania.

Pogodno uważane jest za jedną z najdroższych lokalizacji w mieście. Nie bez kozery. Atrakcyjność lokalizacji oraz piękne otoczenie ma bezpośredni wpływ na ceny mieszkań i domów.

Te z kolei przekładają się na wysokość kredytów zaciąganych na zakup położonych tam nieruchomości. Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że jeżeli chodzi o Szczecin, kredyty hipoteczne związane z zakupami nieruchomości na Pogodnie są powyżej średniej w mieście.

Kredyty Szczecin – co to oznacza?

Kredyty Szczecin – to pojęcie bardzo ogólne. Spróbujmy zawęzić rozważania do kredytów mieszkaniowych. Przeciętny kredyt na zakup mieszkania w naszym mieście oscyluje w okolicach 220-230 tys. złotych. Jest zaciągany na około 25 lat. W przypadku młodych osób, to znaczy takich, które nie ukończyły jeszcze 40 roku życia – standardem jest okres kredytowania 30 lat.

Nie ma dokładnych statystyk, ale w naszej opinii i w nawiązaniu do cen nieruchomości, przeciętny kredyt finansujący nieruchomość na Pogodnie jest o około 15% większy. Za tym idzie większy koszt kredytu, zarówno jeżeli chodzi o jego udzielenie (prowizje), jak również koszt obsługi (wyższa rata).

Czy jest to problem dla osób decydujących się zamieszkać na Pogodnie? Na pewno nie. Na zakup droższego mieszkania czy domu mogą pozwolić sobie osoby lepiej uposażone, z wyższymi dochodami. Z reguły osoby takie zarabiają dużo więcej od „średniej”, a rata kredytu wyższa o 15% nie jest dla nich nadmiernym obciążeniem.

Atrakcyjność lokalizacji

Atrakcyjność Pogodna poza walorami estetycznymi, urbanistycznymi i po prostu jakości zamieszkania ma także inny wymiar. W atrakcyjnych lokalizacjach ceny nieruchomości „trzymają” poziom. Wzrosty wartości są powyżej średniej. Dotyczy to również innych miast, nie tylko Szczecina.

Poza tym Pogodno ma ograniczone możliwości inwestycyjne, a właściwie już ich nie ma. Dlatego też nie ma szansy, że pojawią się tu nowobudowane nieruchomości, a ich ilość wpłynie na obniżkę cen. Wręcz przeciwnie – to zamknięta inwestycyjnie, atrakcyjna lokalizacja, gdzie popyt jest bardzo duży, a podaż niewielka. Nie trzeba być ekonomistą, żeby wiedzieć, że w takich sytuacjach ceny (nieruchomości) będą sukcesywnie rosnąć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *